شیر فلکه چدنی چیست؟

شیر فلکه چدنی

شیرآلات در جنس ها و انواع مختلفی موجودند که یکی از انواع آن شیر فلکه چدنی است. این شیر از اتصالات پرکاربرد بوده و برای قطع و وصل کردن جریان سیالات و مایعات استفاده می شود. این قطعه از ویژگی های منحصر به فرد خود برخوردار است. در این مقاله از سری مقالات وبسایت تخصصی مهرآب به بررسی شیر فلکه چدنی و انواع شیرآلات چدنی می پردازیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

آشنایی بیشتر با شیر فلکه چدنی

شیر فلکه چدنی نوعی اتصال است که قابلیت تنظیم جریان مایعات و سیالات را دارد. این قطعه از اتصالات مهم محسوب شده و به دلیل برخورداری از مقاومت بالا کاربرد زیادی دارد و تقاضا برای آن بالاست. این شیرفلکه در انواع مختلف و سایزهای گوناگون تولید می شود و همین موضوع سبب کاربرد گسترده آن گشته است. جنس این شیر از چدن انعطاف پذیر بوده و در شرایط مختلف می توان از آن استفاده کرد. این شیر فلکه به طور کلی در دو مدل کشویی و سوزنی موجود است. نوع کشویی آن برای تاسیسات موتورخانه و مصارف کشاورزی استفاده می شود. تفاوت این دو در زبانه داخل شیر فلکه است که در نوع کشویی این زبانه روکش پلاستیکی داشته و در برابر رسوبات و املاح داخل آب مقاوم است. شیر فلکه سوزنی نیز در برابر دمای بالای آب مقاوم بوده و از این رو در تاسیسات موتورخانه استفاده می شود. در مواقعی که بین جریان سیال اختلاف فشار بود می توان از این شیر استفاده کرد. در این صورت از ارائه عملکرد مناسب آن مطمئن خواهید شد.

ویژگی های شیر فلکه چدنی

شیر فلکه چدنی دارای ویژگی های متعددی بوده که از این رو کاربرد گسترده ای دارد. ویژگی های این اتصالات به شرح ذیل است:

دقت این شیرفلکه بالا بوده و در شرایط محیطی مختلفی توانایی تحمل فشارها را دارد. در ساخت آن از مواد با کیفیت استفاده شده است که سبب کیفیت بالای آن گشته است. این محصول مقاومت بالایی داشته و ساختار با دوام و مستحکمی دارد. نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد، اما با بررسی های دوره ای و منظم می توان عملکرد آن را بهبود بخشید. این وسیله جلوی افت و کاهش ناگهانی سیال را گرفته و از امنیت بالا برخوردار است. مقاومت آن در برابر ضربه بالا است. این شیرآلات در برابر شرایط سخت مکانیکی مقاوم بوده و به ندرت دجار ساییدگی یا فرسودگی می شوند. قیمت آن به نسبت کیفیت بالایی که دارد، مناسب و مقرون به صرفه است. نصب سریع و بدون دردسری داشته و میتوان به راحتی آن را نصب کرد. همچنین در برابر تغییرات جوی نیز مقاوم بوده و تاثیری بر روی آن نخواهد داشت.

انواع شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی انواع مختلفی دارند که هریک در کاربر خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین انواع این شیرآلات عبارتند از:

شیر فلکه کشویی

این شیر فلکه وظیفه قطع و وصل کردن کامل جریان آب در موتورخانه را برعهده دارد. بیشترین کاربرد آن در مسیر لوله های طویل به دلیل کم بودن افت فشار است. این شیر فلکه در دو نوع زبانه فلزق و زبانه پلاستیکی موجود است. هر کدام از انواع آن ویژگی های مختص به خود را داشته و برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند.

شیر پروانه ای

 طراحی این مدل شیرها ساده و خاص بوده و متشکل از یک بدنه معمولی و صفحه مدور هستند. بیشتر کاربرد آن در لوله کشی آب و فاضلاب، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است. مهم ترین ویژگی این شیرآلات افت بسیار کم آن و آب بندی بسیار کامل آن است. این شیرها به عنوان کنترل کننده در خطوط انتقال کار نکرده و باید کاملا بسته یا باز باشند.

شیر یک طرفه

عملکرد این شیر به صورت خودکار بوده و برای کنترل آن نیاز به اپراتور نیست. کاربرد این شیرآلات فقط برای یک مسیر بوده است. این شیر دو دهانه دارد که یکی برای ورود و دیگری برای خروج سیال است. این شیر در تاسیسات موتورخانه قرار گرفته و جلوی بازگشت جریان سیال را می گیرد.

شیر صافی

یکی دیگر از انواع شیرآلات چدنی شیر صافی است که کاربرد زیادی دارد. این شیرها دارای توری فعال بوده که جلوی عبور سیالات به داخل محفظه شیر را می گیرند. وظیفه اصلی آن جلوگیری از عبور سیال مورد نظر است. در شبکه آب رسانی از این شیرها استفاده می شود.

شیر سوزنی یا گلاب

ساختار این شیرها بدین شکل است که از یک طرف آب وارد آن شده و از طرف دیگر خارج می شود. این شیر با بهره گیری از یک میله مخروطی یا یک صفحه گرد به جریان آب کمک می کند. این شیرها در کننرل دبی آب کاربردی نداشته و بیشتر شدت جریان و میزان عبور جریان را کنترل می کنند. با یک فلش جهت جریان آب بر روی شیر مشخص شده و ورودی سیال سمتی است که سیال به زیر صفحه برخورد می کند. همین موضوع سبب شده تا این شیر قابلیت تنظیم سیال را داشته باشد.

خرید شیر فلکه چدنی

خرید شیر فلکه چدنی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید، بهتر است اطلاعات لازم را درباره این تجهیزات به دست آورید. کارشناسان فروش مهرآب شما عزیزان را در انتخاب بهتری یاری می کنند. شما خریداران و کاربران گرامی به صورت اینترنتی می توانید انواع شیرآلات و شیر فلکه را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید