انواع و مدل های شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی

 

شیرآلات در مدل ها و جنس های مختلف و با ترکیبات گوناگون ساخته می شوند که به واسطه مواد به کار رفته از ویژگی های مختلف برخوردارند. شیرآلات چدنی یکی از انواع این محصولات هستند که خود مدل های گوناگونی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی انواع و مدل‌ های شیرآلات چدنی می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی بیشتر با شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی ساخته شده از چدن بوده و از مقاومت بالا برخوردارند. این نوع شیرآلات در صنایع گوناگونی چون تاسیسات آبرسانی و فاضلاب، در حوزه صنایع نفت و گاز و… کاربرد دارند. نوع چدن به کار رفته در این تجهیزات، چدن خاکساری است. تنظیم فشار آب، کنترل، قطع و وصل جریان از جمله وظایف شیرآلات چدنی است. نکته مهم در مورد این نوع شیر قیمت پایین آن به نسبت شیرآلات آهنی است. شیرآلات آهنی چون ترکیبات سخت ‌تری دارند، به همان نسبت از قیمت بالاتری نیز برخوردارند.

انواع و مدل های شیرآلات چدنی

 

مزایای استفاده از شیرآلات چدنی

از آنجا که شیرآلات چدنی از مزایا و ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند، در صنایع مختلف کاربرد دارند. موارد زیر برخی از این ویژگی‌ها هستند:

اولین مزیت این وسیله این است که به دلیل وجود مقادیر زیادی آهن در ساختارش، در برابر هر گونه سایش و خوردگی مقاوم است. دومین مزیت این مدل شیر مقاومت در برابر ضربه و شرایط سخت است که کارایی آن در سیستم انتقال آب را افزایش می دهد. عمر شیرآلات چدنی طولانی بوده و به ندرت دچار فرسودگی می شوند. از آنجا که شیر چدنی در برابر فرسایش مقاوم است؛ در نتیجه به عمر آن افزوده می شود و همین امر سبب کاهش هزینه ‌های تعمیر و نگهداری آن می گردد.

این محصول تحمل بالایی در شرایط سخت سردسیری، گرمسیری و کویری دارد.  قیمت آن نیز مناسب و اقتصادی دارند. نصب و راه‌اندازی این شیرآلات ساده است؛ چرا که توسط فلنج متصل می شود. بیصدا بودن نیز از دیگر خصوصیات مهم این وسیله است که آن را در نظر خریدار مهم می سازد.

خرید انواع و مدل های شیرآلات چدنی

انواع شیرآلات چدنی

شیر چدنی به لحاظ کارایی و استفاده دارای انواع متعددی است که باتوجه به نوع استفاده و متناسب با فضای کاربردی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این شیرآلات عبارتند از:

شیر پروانه ‌ای

این نوع از یک بدنه معمولی و یک صفحه مدور تشکیل شده است. بیشترین کاربرد آن در حوزه نفت، گاز، لوله کشی آب و فاضلاب است. آب بندی بالا و افت کم از مزایای مدل پروانه ‌ای است. شیر پروانه ‌ای باید یا کاملا باز و یا کاملا بسته باشد. این شیر دارای انواعی چون شیر پروانه ‌ای استنلس استیل، شیر پروانه ‌ای ویفری، شیر پروانه ‌ای چدنی، شیر پروانه‌ ای فولادی، شیر پروانه‌ ای فلنج دار و… است.

شیر سوزنی

این شیر را با نام شیر گلوب نیز می شناسند که از یک میله مخروطی یا صفحه گرد برای جریان آب استفاده می کند. این شیر بر خلاف شیر فلکه کشویی جهت کنترل دبی آب استفاده نمی شود و بیشتر در جهت کنترل شدت جریان و همچنین میزان عبور کارایی دارد. این شیر دارای یک ورودی و یک خروجی برای آب است که این جریان با فلش مشخص شده است. از آنجا که سیال از بخشی وارد می‌شود که به زیر صفحه برخورد کند، پس قابل کنترل است.

شیر یکطرفه

این مدل به طور یکطرفه و اتوماتیک عمل می کند و فاقد اپراتور کنترل کننده‌ است. شیر یکطرفه دو دهانه ورودی و خروجی دارد و به منظور بازگشت جریان سیال در تأسیسات موتورخانه کارایی دارد. شیر یکطرفه دیسکی، شیر یکطرفه نوسانی، شیر یکطرفه دیافراگمی، شیر یکطرفه  قطع کننده و… از جمله انواع این شیر هستند.

شیر فلکه کشویی‌

نوع دیگری از شیرهای چدنی است که در موتورخانه با هدف قطع و وصل جریان آب عمل می کند. شیر کشویی زبانه فلزی و شیر کشویی لاستیکی از جمله این شیرها هستند. از آنجا که فشار در این نوع شیر کمتر دچار افت می‌شود، از آن برای لوله‌ های طولانی استفاده می کنند.

شیر صافی

شیر صافی از دیگر شیرهای چدنی و جزو پرکاربردترین شیرها است. این شیر دارای یک توری است که از عبور سیالات و اشیای خارجی به محفظه پیشگیری می کند. از این شیر که ظاهری y مانند دارد، در تاسیسات آبرسانی استفاده می کنند.

شیر آتش نشانی

از جمله مهم ترین شیرآلات چدنی مدل آتش نشانی بوده و همانطور که مشخص است، در آتش نشانی کاربرد دارد. این شیر برای شستشوی معابر با فشار آب زیاد، خاموش کردن آتش و توزیع آب شهری کارایی دارد. شیر آتش فشانی خود به دو نوع دفنی و ایستاده قابل تقسیم است که مدل دفنی هم پرکاربردتر است و هم تخلیه را کامل انجام می دهد.

شیر چدنی فشار شکن

این مدل بیشتر در مخازن، بویلرها و… کاربرد داشته و وظیفه کنترل و تنظیم فشار سیالات را برعهده دارند. این شیر ایمنی و کارکرد دستگاه را به همراه دارد.

شیر چدنی هاول بانگر و غلافی

شیر بانگ و علافی به دلیل قدرت بالا در نگهداری سیالات در جریان خروجی سدها و مخازن استفاده می شوند.

شیر چاقویی چدنی، شیر توپی چدنی، شیر کنترل اتوماتیک چدنی نیز از دیگر انواع شیرآلات چدنی با کاربری مخصوصی هستند.

انواع و مدل های شیرآلات چدنی

نکات مهم در انتخاب شیرآلات چدنی

در هنگام انتخاب و خرید شیرآلات چدنی برای انتخاب بهتر نیاز است به برخی نکات توجه داشت؛ زیرا انتخاب شیرآلات چدنی مناسب مزایایی چون افزایش ایمنی، دوام و عملکرد بهینه سیستم تاسیسات ساختمان و… را دارد. برخی از این نکات عبارتند از:

  • توجه به نوع سیال عبوری و فشار و دمای آن
  • تناسب اندازه و نوع اتصال شیر با لوله‌کشی موتورخانه و…
  • خرید شیرآلات با برندهای به نام و برخوردار از استاندارد بین‌المللی
  • انتخاب شیر متناسب با بودجه مورد نظر

خرید انواع شیرآلات چدنی

شما خریداران گرامی برای خرید انواع شیرآلات چدنی با اطمینان از اصالت کالا می توانید از طریق این فروشگاه اقدام کنید. کارشناسان مجموعه مهرآب برای انتخاب بهتر اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند. خرید این تجهیزات به صورت اینترنتی نیز امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید